Dorpskerk Kethel was de mooiste bestemming van Wout van Haften
- Kor Kegel
- 02-07-2026
- In memoriam
Wout van Haften in 2010
IN MEMORIAM - Hij was al 23 jaar koster van de Dorpskerk in Kethel, toen hij in 1982 in de gemeenteraad van Schiedam kwam. Wout van Haften was verknocht aan Kethel. Maar hij zou niet zoals zijn partijgenoot Piet Poot dat geambieerd had, nadrukkelijk de belangen van alleen de Kethellappers behartigen. Wout van Haften vond principieel dat hij gekozen was om de gehele stad Schiedam te dienen. Wel met een voorliefde voor Kethel, maar met wezenlijke interesse voor alle andere wijken. Hij maakte weloverwogen onderscheid tussen zijn functie als koster van de Dorpskerk van Kethel en zijn functie als Schiedams gemeenteraadslid.
Ook als raadslid had hij heldere principes. Hij woog belangen af en koos niet zonder meer de kant van klagende bewoners. Dat bleek bijvoorbeeld in maart 1985, toen hij stelling nam in een omstreden plan in de Woudhoek. Daar waren bewoners van het De la Marplein met succes in beroep waren gegaan tegen de aanleg van een weg naar het tenniscentrum Kethelhaghe. De provincie Zuid-Holland had de bewoners in het gelijk gesteld. De gemeente op haar beurt ging tegen het provinciaal besluit in beroep bij de Raad van State en daar was Wout van Haften het helemaal mee eens. Hij hield de protesterende bewoners voor dat als de weg parallel aan het zandlichaam voor de A4 er niet zou komen, de bezoekers van Kethelhaghe dan in de woonerven zouden parkeren. Dan waren de bewoners slechter af. De bewoners gaven hem geen gelijk, maar stelden het wel op prijs hoe hij actief meedacht.
Van Hatten kon ook onvoorwaardelijk voor bewoners opkomen. In 1984 was hij het eerste gemeenteraadslid dat opkwam voor de ‘Sint Juttemisflat’ aan de Nieuwe Damlaan, waar de bewoners serieuze onderhoudsklachten hadden en aan het lijntje werden gehouden.
In de rol van gemeenteraadslid bezag hij heel Schiedam, maar nadat zijn korte (vierjaarlijkse) periode in 1986 ten einde kwam, kon hij weer volledig Kethelaar zijn. Dat deed hij bekwaam en met eindeloze inzet. Het is mede daarom dat de protestantse gemeente in Kethel met dankbaarheid en diep respect denkt aan de vele jaren dat Wout van Haften met grote inzet en betrokkenheid in de Dorpskerk werkte als koster.
Met droefheid ontving de kerkenraad bericht dat Wout van Haften op donderdag 18 juni overleden is. Hij is 96 jaar geworden.
Wout van Haften was een gastvrij en dienstbaar persoon, bij uitstek geschikt om koster te zijn. Hij werd dat in 1961 en deed het samen met zijn vrouw Ina. Omdat een koster liefst dicht bij zijn kerk woont, kwamen ze in de Dorpsstraat 33 terecht.
Geboren in Vlaardingen op Eerste Pinksterdag, zondag 8 juni 1930, kwam Wouter op negenjarige leeftijd in Kethel te wonen; zijn vader was boerenknecht en de ommelanden van Kethel waren agrarisch. Wout is nooit meer uit Kethel weggegaan. Zijn inzet voor de Dorpskerk en de hervormde gemeente maakten dat hij praktisch en idealistisch vergroeid raakte met het dorp-in-de-grote-stad.
Hij is waarschijnlijk de enige Schiedammer die voor zichzelf de vlag uithing aan de toren van de Dorpskerk – zonder het te weten. Burgemeester Reinier Scheeres kwam in 2001 de officiële opening verrichten van het nieuw gebouwde vergadercentrum Terpzicht achter de kerk. Wout had al afscheid genomen als koster, maar was nog zeer behulpzaam, in plezierige samenwerking met zijn opvolger Fred van der Vlugt. Tot ieders verrassing kwam de burgemeester met nog een plechtige handeling; hij reikte Wout een koninklijke onderscheiding uit voor veertig jaar kosterschap. Zo kreeg de vlag aan de kerktoren een extra betekenis.
Een speciaal onderdeel van zijn kosterschap was de zorg voor de begraafplaats achter de Dorpskerk. Hij maakte – gravend met de schop en vaak samen met zijn zwager Arnold Lankester – de graven gereed voor meer dan 250 leden van de Kethelse kerkgemeenschap. Hier heeft hij nu zelf zijn laatste rustplaats gevonden.