Categorieën

Service

Oprichter Leefbaar Schiedam: 'Kiezers in de kou, onbegrijpelijk'

Oprichter Leefbaar Schiedam: 'Kiezers in de kou, onbegrijpelijk'
Politiek

Oprichter Leefbaar Schiedam: 'Kiezers in de kou, onbegrijpelijk'

  • Kor Kegel
  • 27-09-2017
  • Politiek
Oprichter Leefbaar Schiedam: 'Kiezers in de kou, onbegrijpelijk'

Theo Schoenmakers wordt bestookt met vragen of hij een nieuwe lokale partij wil oprichten

SCHIEDAM – Theo Schoenmakers, in 2002 de oprichter van Leefbaar Schiedam, vindt het onbegrijpelijk dat het huidige bestuur de kiezers in de kou laat staan door in maart 2018 niet mee te doen aan de gemeenteraadsverkiezingen.  

De fractie van Leefbaar Schiedam telt drie raadsleden, dus er is een potentiële achterban van bijna tien procent. “Kennelijk vindt het bestuur de kiezers niet belangrijk”, zegt Schoenmakers smalend. Zelf is hij geen lid meer. In de raadsperiode 2010-2014 stapte hij uit de partij om als fractie-Schoenmakers door te gaan. Hij is nu niet meer politiek actief.

In 2002 kwam Leefbaar Schiedam van niets op zeven zetels en was de partij in één klap groter dan de PvdA, die naar zeven zetels teruggevallen was en minder stemmen kreeg dan Leefbaar Schiedam. Dus leidde oprichter en lijsttrekker Theo Schoenmakers de coalitieonderhandelingen. Hij werd meteen wethouder en maakte lange dagen op het stadskantoor, maar in 2003 werd hij geprest om af te treden na de verdenking dat hij op de computer van de gemeente naar porno had zitten kijken. Schoenmakers heeft altijd beweerd dat dat een smoes was om hem weg te krijgen.  

In 1994 kwam hij voor het eerst in de gemeenteraad, toen nog voor het CDA. Maar interne strubbelingen leidden ertoe dat hij twee jaar later Platform Schiedam oprichtte en nog twee jaar namens deze beweging in de gemeenteraad bleef. In 2002 kwam hij opnieuw in de gemeenteraad met Leefbaar Schiedam en in 2010 lukte het hem opnieuw in de combinatie Leefbaar Schiedam/Schiedam Actief. In die periode stapte hij dus uit de partij.  

Overweegt hij in 2018 weer aan de verkiezingen mee te doen? Hij antwoordt: “Tot en met gistermiddag zou ik daarop naar eer en geweten hartgrondig neen hebben gezegd. Ik ben met andere dingen bezig: de Oogvereniging, de bewonersvereniging Schiedam-Centrum en het Schiedams Overleg Bewonersorganisaties (SOBO)BVSC en ik ben in de weer als mantelzorger. Dat ik niet meer mee zou doen, heb ik de afgelopen maanden steeds geantwoord als mensen het me vroegen.”  

Maar na de opheffing van Gemeente Belangen Schiedam per 1 juli en het persbericht van Leefbaar Schiedam van gisteren dat de partij niet aan de verkiezingen meedoet, heeft het Schoenmakers verbaasd hoeveel mails, sms’jes, tweets en apps hij kreeg van Schiedammers die hem op andere gedachten willen brengen, omdat ze behoefte hebben aan een lokale partij. Theo Schoenmakers: “Ik betwijfel of hen dat gaat lukken, maar enige twijfel is wel aan het toeslaan. Ik kijk het even aan. Ik vind het onbegrijpelijk dat Leefbaar zijn kiezers zo in de kou laat staan; kennelijk zijn die niet belangrijk?”