Theo Haak over de berging van de Kursk
- Redactie
- 13-10-2026
- Uit
- Maak Schiedam24 je Google-favoriet
De Zr.Ms. Zeeleeuw van de Nederlandse marine; foto: Defensie
SCHIEDAM - De berging van de Kursk. Dat is een huzarenstukje dat velen heeft beziggehouden en verwonderd. Berger Theo Haak uit Maassluis verzorgt er op 12 november een lezing over.
Op 12 augustus 2000 vindt een tragisch ongeval plaats met de Russische nucleaire onderzeeër Kursk in de Barentszzee, waarbij 118 bemanningsleden omkomen en negen bemanningsleden nooit zijn gevonden. De Kursk zonk in 135 seconden naar een diepte van 108 meter, met aan boord 23 kruisraketten; er waren 24 lanceerbuizen aanwezig, één lanceerbuis was leeg.
De oorzaak van deze ramp is nooit gepubliceerd, maar had alles te maken met twee explosies in het lanceersysteem tijdens het lanceren van een van de torpedo’s.
Theo Haak, met de hogere Zeevaartschool op zak, was voor een belangrijk deel verantwoordelijk voor de berging, nu precies 25 jaar geleden. Hij maakte het definitieve ontwerp en zorgde voor de bouw en operationele uitvoering van het zaagsysteem om de boeg van de onderzeeërromp te separeren. De bergingsbedrijven Smit en Mammoet tekenden voor het boven water halen van het vaartuig.
Het systeem van Haak cs is na het Kursk-project gebruikt op de projecten Tricolor (Franse kust) en Baltic Ace (Noordzee nabij Vlissingen). Voor dit systeem is hij onderscheiden door koningin Beatrix met de De Ruyter-medaille in goud.
De lezing wordt gehouden in cultuurcentrum Het Witte Kerkje in Maassluis, op 12 november vanaf acht uur (zaal open om half acht). Het enthousiaste blokfluittrio Capriola zorgt voor de muziek. Irene Hooimeijer, Els Kuijk en Kees Konings blazen u naar ontspannen sferen met oude en nieuwe klassieke muziek. Capriola speelt op diverse fluiten waaronder handgemaakte blokfluiten naar historische voorbeelden, zoals consort-renaissanceblokfluiten gebouwd door Francesco Li Virghi (Italië).