Een aangename kennismaking
- Han van der Horst
- 13-04-2025
- Uit
Foto: Paul Meuldijk/archief
COLUMN - Eenmaal per jaar komen leden van comités Open Monumentendagen uit het hele land bij elkaar om ervaringen te bespreken en ook om elkaar beter te leren kennen. Dat gebeurt altijd in de gemeente waar de landelijke opening plaatsvindt. Dit jaar gebeurt dat in Schiedam. Daar gaat u nog heel veel over horen en ik hoop dat u vrijdag 12 september vast vrijhoudt in uw agenda, want dan is het de hele avond langs de Lange Haven bal, met veel feest en prachtige optredens. Grootse toestand. Schiedam op zijn best. We kunnen hier meer dan we soms zelf denken. Dat zult u op 12 september merken.
Afgelopen donderdag was het een interne zaak. De comitéleden kwamen tegen tien uur aan in de Havenkerk voor een programma dat deels bestond uit workshops en deels uit excursies. Na de lunch konden de deelnemers kiezen uit rondleidingen te voet, een vaart in de Fluisterboot en een bezoek aan het Jenevermuseum.
Dat was - zo bleek op de borrel achteraf - een aangename kennismaking. Ik kreeg de indruk dat het voor de meesten een eerste serieus bezoek was aan Schiedam. En dat beviel beter dan ze hadden verwacht. Wij zeggen graag dat Schiedam de verborgen parel van de Rijnmond is, maar dat bleek dus in de ogen van al die comitéleden en monumentenvrienden helemaal waar. Als iemand Doesburg zegt of Sneek of Zutphen, dan komt daar automatisch de gedachte bij aan stedeschoon. Met Schiedam is dat niet het geval. Dat maakt de verrassing voor bezoekers van buiten des te groter. Eenzelfde verhaal kun je vertellen over de nieuwkomers die hier een huis kochten omdat de prijzen in Rotterdam hen veel te hoog waren. Achteraf pas ontdekten ze hoe bijzonder hun nieuwe woonplaats is.
Schiedam en aangename kennismaking, dat is onlosmakelijk met elkaar verbonden. Het is goed dat nu en dan van anderen te horen en het daarna voort te zeggen. Ik ging weg van de ontmoetingsdag met een goed gevoel. We komen er wel.