Categorieën

Service

PFAS geconstateerd in bodem in Schiedam-Noord

PFAS geconstateerd in bodem in Schiedam-Noord
Wonen

PFAS geconstateerd in bodem in Schiedam-Noord

  • Redactie
  • 23-02-2025
  • Wonen
PFAS geconstateerd in bodem in Schiedam-Noord

Foto: archief

SCHIEDAM - Bij bodemonderzoek in Schiedam-Noord is 'plaatselijk' geconstateerd dat er meer dan gebruikelijke hoeveelheden PFAS in de grond zitten. Waarschijnlijke verklaring is het gebruik van baggerspecie voor ophoging van de bouwgrond voor aanleg van nieuwbouwwijken.. 

"In 2024 is op beperkte schaal onderzoek gedaan naar PFAS in baggerspecie in Schiedam-Noord", zo antwoordt B&W op vragen  van Groen Links (zie hier). Onder meer in De Akkers werd de grond onderzocht.

PFAS zijn stoffen die in de natuur niet voorkomen, zich op kunnen hopen in het menselijk lichaam en mogelijk kankerverwekkend zijn. Ze werden gemaakt omdat ze vet- en waterafstotend zijn en zodoende allerlei toepassingen kunnen dienen.

De risico's van deze PFAS in de grond zijn volgens B&W beperkt. "In de contactlaag (leeflaag) werden geen verhoogde waarden aangetroffen." Dat impliceert dat er geen concrete gezondheidsrisico's voor bewoners en passanten zijn, zo stelt het college. 

Afgelopen maand zijn voorbereidingen getroffen voor verder onderzoek naar PFAS, nadat een specifieke aanvraag voor een rijksuitkering voor het dekken van de kosten daarvan, in december werd gehonoreerd. Voor dit onderzoek wordt samengewerkt met buurgemeenten, de provincie en de DCMR.

B&W verwacht halverwege dit jaar met meer informatie over PFAS in de Schiedamse bodem te kunnen komen op de gemeentelijke website.