Categorieën

Service

Prachtcadeau voor de kinderen van Schiedam

Prachtcadeau voor de kinderen van Schiedam
Uit

Prachtcadeau voor de kinderen van Schiedam

  • Han van der Horst
  • 09-07-2025
  • Uit
Prachtcadeau voor de kinderen van Schiedam

RECENSIE - U moet Uw kinderen of kleinkinderen eens vragen naar het cadeau dat zij hebben gekregen ter gelegenheid van 750 jaar stadsrechten. U krijgt dan een boek te zien met een kleurrijke omslag. De titel is zo Schiedams als het maar zijn kan: Huis aan de Rivier. Daarmee wordt de ruïne bedoeld bij het Stadserf. Sinds kort is die opgesierd met een boomrijk plantsoen. Dat is een prima plek om dit boek te lezen als Uw nageslacht het uit heeft. Want het is de moeite waard, ook voor grote mensen

De auteur, Linda Dielemans heeft een uitgebreid oeuvre voor kinderen op haar naam, maar kinderlijk is zij nooit of nergens. Het gaat altijd over een vaak heel ver verleden. Steeds met kinderen in de hoofdrol.

Dat geldt ook voor haar nieuwste boek Huis aan de Rivier. Het is in opdracht geschreven en uitgebracht door de Schiedamse uitgeverij Scriptum, die de laatste jaren onder de merknaam Parade een nieuw werkveld heeft betreden: dat van de kinder- en jeugdliteratuur. Huis aan de Rivier is een coproductie met de Schiedamse bibliotheek en boekhandel Post Scriptum. Schiedam viert 750, het Fonds Historische Publicaties en het Elise Mathilde Fonds maakten dit mooie cadeau financieel mogelijk. 

Linda Dielemans is van haar vak archeoloog. Het uitgangspunt van haar boeken is regelmatig een concrete vondst. Dat is ook nu het geval. In Huis aan de Rivier speelt een koot een belangrijke rol. Die is in 1983. aan de Lange Achterweg gevonden door Chris de Roo en L.A. Kaay. Koten waren kleine botjes die door jongens voor een werpspel werden gebruikt waarbij het erom ging een staande koot omver te gooien. 

Dat laatste element speelt in het boek een wezenlijke rol. Arnout, een van haar helden, gooit er een ruitje mee kapot in het nog maar kortelings voltooide Huis te Rivier. Glas was zeer kostbaar in die tijd. Arnout krijgt er dan ook grote problemen mee.

Huis aan de Rivier is een dubbelverhaal. Dielemans vertelt om en om de avonturen van Arnout in 1275 en die van Emine in 2025. Ze hebben vergelijkbare problemen. Arnout verwaarloost zijn werk om met zijn vriendin Clara het kootspel te gaan spelen op het kasteel van vrouwe Aleida waar haar moeder werkt. Ermine zit de hele dag op haar oude laptop het spel Medieval City te spelen met een zekere Robin met wie zij alleen online chatcontact heeft. In beide verhalen treden de ouders op. Arnouts moeder gooit de koten in het water. Dat is heel erg want ze zijn een erfstuk van zijn overleden vader. De vader en moeder van Ermine nemen de laptop af omdat ze zich teveel achter dat ding isoleert. Zo raakt zij haar enige contact met Robin kwijt.

De rest van het verhaal moet U zelf maar lezen. Uiteraard loopt het allemaal goed af, in beide gevallen met een groot straatfeest, eentje vanwege de stadsrechten en eentje in het kader van Schiedam 750.

Linda Dielemans schrijft het allemaal beeldend op met grote aandacht voor het – steeds kloppende – middeleeuwse en eigentijdse detail. Ze weet niet alleen heel goed hoe kinderen vroeger leefden maar ook hun huidige leefwereld is haar goed bekend. Dat komt omdat zij veel op scholen langsgaat om te vertellen over archeologie. Zo maken de jonge lezers kennis met de Schiedammers van 750 jaar geleden – compleet met Aleida, die als een krachtdadige maar niet al te strenge tante wordt neergezet. En het gezeur van ouderen over dat eindeloze gedoe op laptops en I-phones zullen ze zeker herkennen. Tussenbeide maakt Linda Dielemans reclame voor games, waarin het niet om vechten gaat maar je met elkaar een historische stad opbouwt en verdedigt tegen allerlei bedreigingen. Door zo´n spel laten Emine en Robin zich ook inspireren tot het straatfeest dat ze samen met de hele buurt organiseren. 

Aan het eind van het boek geeft Linda Dielemans een uitgebreide verantwoording van de historische elementen in haar dubbelverhaal. 

Het is een prachtig geschenk geworden voor de jeugd van Schiedam. Volwassenen mogen het vast ook lezen. Daar zullen ze geen spijt van krijgen. 

Tenslotte: lof verdienen de tekeningen van Aron 

Linda Dielemans, Huis aan de Rivier. Met tekeningen van Aron Dijkstra. Schiedam 2025. ISBN 978 94 93408 091.