Bittere pil voor de Gorzen
- Han van der Horst
- 20-10-2024
- Sport
COLUMN - Men had er in het Stadskantoor al jaren op gevlast maar nu gaat het toch gebeuren: Zwembad Zuid wordt definitief gesloten. Dat wordt waarschijnlijk een kerngebeurtenis in het jubeljaar 2025. Er komt niets voor in de plaats. Een team onder leiding van Albert Bons, oudgediend verdediger van de Gorzen, had weliswaar een plan voor nieuwbouw ontworpen, maar daar heeft het Hoogheemraadschap Delfland een stokje voor gestoken. Wellicht moet ooit het hoekje van de Wilhelminahaven waar Willem de Zwijgerlaan en Westfrankelandsedijk elkaar ontmoeten, worden versterkt in verband met de stijgende zeespiegel en het veranderend klimaat. Dan kun je daar geen nieuw zwembad neerzetten.
De gemeente investeert meer dan een miljoen in vervanging van de parkeermeters en heeft geen honderdduizend euro subsidie per jaar meer over voor het Zwembad Zuid. Bovendien vreest wethouder Laan dat er dure herstelwerkzaamheden aan komen die niet te vermijden zijn. Uit haar begroting valt op te maken dat het zomaar kan gaan om een bedrag van drie en een halve ton. Waar je tegenwoordig dus net een appartement van koopt.
Dit droeve einde is een buitengewoon bittere pil voor de bewoners van de Gorzen. Ooit lag er aan de Westfrankelandseedijk een door houten schuttingen aan het zicht onttrokken openluchtbad waar wel eens kleine visjes in zwommen, want het water kwam uit de Wilhelminahaven. Mannen en vrouwen hadden elk een eigen stuk van het bassin. Dat werd eind jaren vijftig vervangen door Bad Groenoord, waar het college nu alle kaarten en beschikbare renovatiemiljoenen op zet.
Daardoor moesten de Gorzenezen ineens een vrij forse reis maken om hun baantjes te kunnen trekken. Het roemruchte PvdA-raadslid Tiny Krikke-Hein vond dat onacceptabel. Samen met Jan Crama voerde zij actie voor een zwembad ongeveer op de plek van het oude aan de Wilhelminahaven. De dubbeltjes en kwartjes van de buurtbewoners vormden een belangrijk aandeel in de financiering. In 1974 werd een voor die tijd modern zwembad geopend. Het was echt van en voor de Gorzenezen, maar ook de bewoners van het Westen wisten snel hun weg te vinden naar de Westfrankelandsedijk, want hun eigen uit 1933 daterende Sportfondsenbad op de BK-laan werd gesloten.
Nog steeds is Zwembad Zuid een gezellige plek voor wie van zwemmen houdt. Het is niet allemaal van je bling bling - zoals je aantreft in moderne waterparadijzen. Toch kun je er lekker zwemmen en bovendien aan de bar je natje en je droogje bestellen. De kleedhokjes zijn prima. Er wordt dan ook druk gebruikgemaakt van het zwembad, maar als commercieel bedrijf is het niet te exploiteren of je moet het door hoge toegangsprijzen ontoegankelijk maken voor de Gorzenezen zelf.
Zwembad Zuid is eigenlijk al sinds 2010 in gevaar. Er heerste op het Stadskantoor nooit echte liefde voor dit volksinitiatief. Dat is een belangrijk deel van het eieren eten.
Temidden van het feestgeduis in het kader van Schiedam 750 gaat een icoon van Schiedam voorgoed verloren. De omwonenden moeten na een halve eeuw weer een forse reis maken om Groenoord te bereiken als ze een baantje willen trekken of hun kinderen de zo noodzakelijke zwemlessen geven. Door de uitdunning van het openbaar vervoer is dat er niet gemakkelijker op geworden.
Als Gorzenezen zich tweederangs Schiedammers voelen, kun je ze moeilijk tegenspreken.