Coalitie houdt gelederen gesloten: de 92 flexwoningen komen er
- Redactie
- 09-10-2024
- Politiek

Flexwoningen; archiefbeeld: RVO
SCHIEDAM - De Schiedamse coalitie hield gisteren de gelederen gesloten: er komen 92 flexwoningen op drie plekken in Schiedam. Ondanks veel verzet van omwonenden.
Tenminste: die indruk werd vorige week gegeven door de opkomst van enkele tientallen Schiedammers en vier insprekers in de commissievergadering. Zij beoogden de gemeenteraad te bewegen een streep te trekken door de bouwplannen van Woonplus. Negenhonderd handtekeningen onder een petitie moesten de raadsleden overtuigen.
Maar VVD, Denk, D66, PvdA en Progressief Schiedam bleken niet op andere gedachten te brengen. Dat is te zeggen: Bertus Feelders van de VVD had wel oren naar de argumenten van de tegenstanders en stemde tegen het voorstel. Ouderenpartij Schiedam en Fractie Wilton waren het met de coalitie eens en steunden de plannen ook. Zo viel de stemming in de raad uit in het voordeel van de voorstanders: 22 voor, dertien tegen.
Jeroen Trouborst van Alles voor Schiedam was een van de duidelijkste vertolkers van de kritiek op de plannen. “Onbegrijpelijk, onacceptabel en ook een beetje onfatsoenlijk” noemde hij het feit dat ‘er bij de selectie van deze locaties niet is gekeken naar de sociaal-maatschappelijke aspecten in de wijken’, te weten Woudhoek (68 woningen) en Groenoord (twaalf) en ook de Distillateursbuurt (twaalf woningen).
De argumenten van Trouborst vormden grofweg een samenvatting van die door collega-raadsleden werden ingebracht. “Deze wijken hebben al veel last van verschillende soorten overlast; het plaatsen van flexwoningen zal ten koste gaan van de groene buitenruimte en of speelruimte; de parkeerdruk zal verder toenemen; de financiële onderbouwing klopt wat ons betreft niet - de Eneco-gelden zijn hier niet voor bedoeld; er ontstaat scheefgroei in de verhoudingen voor sociale huurwoningen; bewoners zijn niet gehoord en statushouders zouden wat ons betreft geen voorrang moeten krijgen op Schiedamse starters op de woningmarkt.”
Zijn fractie is niet tegen snel- of flexwoningen, benadrukte Trouborst. “We zijn ook blij met de toezegging dat zeventig procent bedoeld is voor Schiedamse starters. Woonplus gaat echter toewijzen. Hoe kunnen we borgen dat we die zeventig procent halen?” Hij steunde dan ook een voorstel tot een amendement in het raadsbesluit van de VVD om die zeventig procent hard vast te leggen. Nadat andere fracties lieten blijken de woorden van wethouder Antoinette Laan hard genoeg te vinden om er vertrouwen in te hebben, trok Youri Volkman zijn amendementsvoorstel in.
Trouborst van AvS verweet het college geen feeling te houden met de Schiedammers. “Dit is een plan dat gemaakt is van achter een bureau. Zonder echt de wijken in te gaan en met mensen in gesprek te gaan. Dat in het zomerreces werd aangekondigd, om vervolgens na een paar slecht uitgevoerde informatieavonden in de wijken, snel door de raad gevoerd te worden. Als raadsleden dan technische vragen stellen volgt er of geen of geen compleet antwoord - na veel pijn en moeite hebben we gisteren een lijstje met negen straatnamen ontvangen, inclusief de drie gekozen locaties (het betreft de plekken met de grond in handen van de gemeente waar bouw van de flexwoningen onderzocht is, red.) De gemaakte afwegingen ontbreken natuurlijk. Wat hebben we er dan aan?”
Volgens Trouborst ontbreken ook de antwoorden op de financiële vragen over het project. “Hieruit spreekt minachting richting raadsleden. We worden geacht weloverwogen keuzes te maken, maar krijgen geen achtergrondinformatie als we daarom vragen.”
Dan voelt het voor hem helemaal als een trap na als de voorstanders van de bouwplannen het verwijt maken geen oog te hebben voor de grote behoefte aan nieuwe woningen in de stad.
Zoals Koen van Baekel van D66. “Ik heb vorige week en vanavond van te veel partijen gehoord: ‘we zijn voor snelwoningen, maar…’. Daarop volgt dan een hele opsomming van vereisten, die als je ze afpelt en serieus neemt, resulteren in langzaamwoningen.”
Een visie waar Trouborst zich fel tegen verweerde: “Deze redenatie betekent voor mij: ‘je moet er nu mee instemmen, anders ben je tegen’, en dat is natuurlijk onzin.” Maar Van Baekel ging onverdroten door: “Parkeerdruk, veiligheid, inspraak, informatievoorziening aan de raad. Dat zijn al die dingen die ervoor zorgen dat we bij woningbouw in Nederland inmiddels zo’n zeven, acht jaar bezig zijn met een woning bouwen.”
Trouborst: “Die afwegingen zijn natuurlijk heel erg belangrijk, alleen die hebben wij als raad niet gehad.”
Van Baekel: “Daarom zijn het ook snelwoningen - als het raadsvoorstel vanavond wordt aangenomen. Van die langzaamwoningen hebben we er al genoeg. In goede bedoelingen en uitgestelde plannen kan je niet wonen.”
Waarop het Menno Siljee van Groen Links te gortig werd. “Dat meneer Van Baekel dit uit zijn mond krijgt. D66 zegt zoveel als dat snelwonen betekent dat je heel snel door alle procedures heen moet en alle bewoners moet schofferen. Binnen drie maanden hebben we een behandeling van dit voorstel. Sneller kan haast niet. Maar we willen het wel weloverwogen doen. In dit geval is haastige spoed echt zelden goed.”
“We zijn het er echt allemaal over eens dat er snel starterswoningen moeten worden gebouwd, bij voorkeur voor Schiedammers”, betoogde Siljee. “Maar u maakt er nu een tegenstelling van die ik bespottelijk vind.” Om eraan toe te voegen dat hij uit de mond van Van Baekel niet had gehoord waarom D66 voor de drie locaties in kwestie is.
“Ik begrijp dat het gevoelig ligt, omdat het punt blootlegt waar het vanavond over gaat en dat partijen kiezen voor verschillende belangen”, trok Van Baekel de argumentatie weer naar zich toe. “Wij kiezen voor het belang van grote groepen Schiedammers die op zoek zijn naar een woning.”
Siljee: “Hier is voor gewaarschuwd, hier heb ik voor gewaarschuwd. Er wordt een schijntegenstelling neergelegd: dat partijen die tegen het voorstel stemmen dat niet goed onderbouwd is, dat die het verwijt krijgen dat ze niet voor de bouw van deze woningen zijn.” Van Baekel hield echter voet bij stuk: “Een hoop misbaar. Wij maken een duidelijke belangenafweging en vinden het belangrijk dat woningen beschikbaar komen voor Schiedamse starters.”