Expoblokken tonen verleden en heden van Schiedamse haven
- Redactie
- 03-09-2025
- Nieuws
Foto's: Ted Konings
SCHIEDAM - Sinds deze week prijken op zeven plekken in Schiedam 'blokken' die samen een buitententoonstelling vormen; over de geschiedenis van de Schiedamse haven(bedrijven) en hun belang vandaag de dag.
'Schiedam, stad met twee gezichten' is de expositie genoemd. Het 'eerste' blok in de Plantage gaat nog over de negentiende, toen Schiedam nog bekendstond als Zwart Nazareth. De jeneverindustrie beheerste niet alleen de economie van de stad maar ook de leefbaarheid. Schiedam profiteerde aanvankelijk ook niet van de kansen die de ontwikkeling van de Rotterdamse haven na het graven van de Nieuwe Waterweg in 1872 bood, zo stellen de organisatoren van de buitenexpo, enkele havenbedrijven en erfgoedinstellingen. "Pas na 1900 keerde de stad zich naar de rivier met de komst van scheepswerven als Gusto en Wilton-Fijenoord."
In het havengebied staan zes expo blokken die het verhaal van maritiem Schiedam vertellen, bij het oude Gustoterrein, de Maasboulevard/Hoofdplein, de Karel Doormanweg bij Gusto MSC en op de Westfrankelandsedijk. Dit laatste blok toont de toonaangevende positie van de Schiedamse haven in de offshore-activiteiten.
Behalve de expoblokken kent het initiatief ook twee route-apps: een voert langs de plekken van maritiem Schiedam, dus de havens; de ander voert door groen Schiedam, dus de parken van Schiedam en het buitengebied.
Maker van de blokken, inhoudelijk, is Willem van der Ham, het grafisch ontwerp komt van 'Eindeloos ontwerpen en uitgeven'.